Marka

Elektrikli Araba

Elektrikli Araba tamamen elektrik enerjisi ile çalışan ve diğer yakıt türlerine ihtiyaç duymayan genel bir isimdir. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan ve gelecekteki tüm modellerin artık elektrikli modellerden oluşacağı ön görülmektedir. Öyle ki otomotiv devlerinin son yıllarda açıkladığı planlarda tüm modellerin kademeli olarak elektrikli modellerden oluşması yönündedir. Bu araçların yakıt tasarrufu sağlamalarının yanı sıra karbon emisyonunu azaltacağı ve doğa kirliliğine büyük katkı sağlayacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Elektrikli modellerin karbondioksit emisyonunun da yüzde 30 gibi bir azalma söz konusu olması beklenmektedir.

Elektrikli arabalar daha önceden araçlara konumlandırılan depolama pillerinden aldığı enerji ile hareket etmektedirler. Araca konumlandırılan elektrikli motorlar aldıkları enerjiyi ani tork olarak tekere iletirken araca güç ve dengeli bir hız ivmesi kazandırırlar. Aslında elektrikli araçların hayatımıza girmesi 19. yüzyılın sonlarında ve 20.yy’ın başlarında gerçekleşmişti. Fakat içten yanmalı motorların bu kadar etkili olması, yapılan teknolojik yatırımların genelde bu alanda seyretmesi ve akaryakıt kullanan araçların elektrikli modellere oranla daha ucuz olması elektrikli araçların geri plana atılmasına neden olmuştur. 1970 ve 1980’lerde yaşanan enerji krizlerin elektrikli arabalara olan ilgiyi her ne kadar arttıysa ne yazık ki günümüzde yaşanan ilgi o zamanlar kısa sürdü. Tabii ki bunun en büyük nedenlerinden sektörün bu alana yatırım yapmaması da gösterilebilir. 2000’li yıllara geldiğimizde zaman teknolojik olarak yapılan atılımlar ve petrol fiyatlarında yaşanan değişken fiyat politikası, bunun yanı sıra hava kirliliğine, sera gazını azaltmaya yönelik çalışmalar sektörün seyrini etkilemiştir.

2012 yılından bu yana sektörün elektrikli modellere yönelmesi ve gelecek planlarının bu modellere yapılması seri üretim adımlarını o zamandan başlatmaya başlamıştır. Bugün otomotiv pazarında Tesla gibi sadece elektrikli model üretimi yapan markalarında ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bazı ülkelerde yer alan ve ön plana çıkan seri üretim elektrikli arabalar ise; REVAi, Buddy, Mitsubishi i-MiEV, Tesla Roadster, Renault Fluence Z.E., Ford Focus Electric, Nissan Leaf, Smart ED, Tesla Model S, Honda Fit EV, Wheego Whiplife, Mia Electric, Renault Zoe ve Bollare Bluecar şeklindedir. Elektrikli modellerin ilk parlamaya başladığı 2012 yılında ise 46 binden fazla satış rakamına ulaşan Nissan Leaf sektörün öncülerinden olmuştur. Yine Japon üretici Mitsubishi’nin i-MiEV modeli 18 binlik satış adedine ulaşarak sektör de elektrikli modellerin geleceğinin parlak olacağını adeta müjdelemiştir.

Tesla Model Y

Elektrikli otomotiv devinin Tesla Model Y otomobili tamamen yeni bir model ve sürekli güncellenen yeni donanımları…

Tesla Model X

Elektrikli otomobiller konusunda en tecrübeli isimlerden birisi olan ABD merkezli Tesla'nın sevilen modeli Tesla…

Tesla Model 3

Güçlü elektrikli Tesla Model 3 otomobilinin lansmanı 2017 yılında yapıldı. Araç 2017 – 2018 yıllarında üretim…

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası