Kar Lastiği Yorumları – En iyi Kış Lastiği Hangisidir?

0

Trafik kanunları gereği, yolcu ve eşya taşıyan araçların kış lastiği kullanması zorunludur. Kış lastiği nasıl seçilir, nasıl kullanılır? En iyi markalar nelerdir? Gibi soruların cevaplarını yazımızda değerlendirdik. Yolcu ve eşya taşıyan araçlar dışındaki otomobillerin kış lastiği takması zorunlu değildir. Ancak can ve mal güvenliği için takılması gerekmektedir. Kış lastiği değiştirme ücreti araçtan araca değişmektedir. Bazı otomobillerde 50 TL iken bazılarında ücret 60 TL’yi bulmaktadır. Kış lastiği takmayan sürücülere ise para cezası kesilmektedir. Uygulama kapsamında bu ceza 715 TL olarak geçmektedir. Yasaya göre;

  • Hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiği zaman kar lastiği kullanılmalıdır.
  • Lastiklerin ömrü ortalama 40 bin kilometredir.
  • Hiç kullanılmasa bile lastiklerin belli bir raf ömrü bulunmaktadır.
  • Lastik alınırken tarihine mutlaka bakılmalıdır. Çünkü bekletilen lastikler özelliğini kaybetmektedir.

Kar Lastikleri Nasıl Seçilmeli ?

Otomobiller için en iyi kar lastiği seçimini yapabilmek için araçların özellikleri iyi incelenmelidir. Bölgede soğuk kış şartları fazla yaşanmıyorsa kar lastiği kullanmak şart değildir. Zaten hava sıcaklığı fazla düşmüyorsa ihtiyaç da duyulmayacaktır. Bu durumlarda standart iklim özelliklerine göre tasarlanan lastiklerin kullanılması yeterlidir.

Ancak yaşanılan bölge soğuk iklim koşullarına sahipse kesinlikle iyi bir kış takımına sahip olunması gerekir. Kış lastikleri en zorlu koşullarda test edilerek üretilmektedir. Dolayısıyla güvenlik önlemini arttırmaktadır. Ayrıca kış lastikleri yağmurlu havalarda da yaz lastiklerinden daha verimlidir.

Kış lastiklerinin üretim yılı mutlaka kontrol edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde üretilmiş olması gerekir. Güvenli sürüşün sağlanabilmesi için dört tekerleğe de takılmalıdır. İki tekerleğe takılması yeterli olmayacaktır. Kış lastiklerinin takılması için en uygun zaman Kasım ayıdır.

Her konuda olduğu gibi lastik sektöründe de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bununla bağlantılı olarak ürünlerin kalitesi de değişmektedir. Fiyatı cazip gelen ürünleri almadan önce mutlaka kontrol etmelisiniz. Kalitesi düşük veya zamanı geçmiş lastikler uzun ömürlü olmayacağı için değişim süresini kısaltacaktır. Bu durumda ekstra masraflarla beraber size zorluk yaşatacaktır. Ayrıca sürüş güvenliğini de yeterli düzeyde sağlamayacaktır.

En iyi Kış Lastiği Hangisi?

Kumho, Nexen, Continental ve Pirelli gibi markalar kış lastiklerinde en iyi seçeneklerdir. Bu markalar piyasadaki en sağlam kış lastiği üretiminde birbirleriyle yarışmaktadırlar. Continental WinterContact TS 850, gectiğimiz yıllarda üst üste dört kez en iyi kış lastiği seçilmişti. Bu nedenle sizlere kış lastiği tavsiye seçeneklerimiz arasında Continental’ı ayrı tutabiliriz.

Continental markası bununla da kalmayıp TS 860 ile yine zirveye oynamaktadır. Yapılan testlere göre yol tutuşu oldukça yüksek seviyelerde çıkmıştır. Aynı zamanda hem karda hem de ıslak zeminde yüksek güvenlikli sürüş sağlamaktadır. Kuru zeminde de dengesiyle ön sıralarda yer almaktadır.

Pirelli Cinturato Winter, tam bir kış uzmanı desek yanılmış olmayız. Kar ve ıslak zeminde en yüksek notları alan lastiklerden biridir. Ancak kuru zeminde bazı eksiklikleri mevcuttur.

Nokian WR D4 de iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Lastik sadece kış şartlarında değil, kuru ve ıslak zeminde de yüksek güvenlik sağlamaktadır. Ayrıca oldukça verimli bir sürüş getirileri arasındadır.

Michelin bir diğer üretimi olan CrossClimate’i, kış özellikleri bulunan yaz lastiği sloganıyla piyasaya sürdü. Karda ve ıslak zeminde oldukça yüksek performans sergileyen bu lastik kuru zeminde zirveye oturuyor.

Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin 4 ve 5 gibi seçenekler de kaliteli kış lastiklerindendir. Michelin Alpin 5’i bu yıldan itibaren kuru zeminde de verimli olacak şekilde üretmeye başladı. Ancak test sürüşlerinde bu hamur henüz üretilmediğinden kanıtlanmış değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.