Araba Haber

BIST 93.094
DOLAR 5,7869
EURO 6,5503
ALTIN 247,54

Gizli Buzlanma Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Anlaşılır?

Güncelleme: 26 Ara 2017 - 10:13 kategorisinde yayılandı
Gizli Buzlanma Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Anlaşılır?

Gizli buzlanma, asfaltın üzerindeki yağmur veya kardan kaynaklı sıvıların donmasıdır. Ani sıcaklık düşmesi ile oluşur ve suyun buzlanması ile kendini gösterir. Gözle görülmesi zor olduğundan bu buzlanma gizli buzlanma olarak adlandırılır. Köprüler ve viyadükler gizli buzlanmanın en sık görüldüğü yerlerdir.

Algılanması oldukça zor olduğundan sürücüleri ciddi derecede riske atar. Bu durumu fark eden görevliler ise gizli buzlanmanın olduğu yerlere levhalar koyarak gerekli önlemleri alırlar. Sürücüler gizli buzlanmanın sinyallerini verdiği bu levhalara dikkat ederek direksiyon başına geçip, yollarında ilerlerler.

Gizli Buzlanma Nasıl Anlaşılır?

Her zamanki hızlı ile yola çıkan sürücünün direksiyon kontrolünde zorlanması, gizli buzlanma olabileceğini gösterir. Gizli buzlanma ile ıslak zemin arasında ince fark olmasından ötürü buzlanma olduğunu anlamak oldukça güçtür. Bunu anlamanın en kolay yolu düşük hızla yola devam etmektir.

Gizli buzlanmayı anlamanın diğer yollarından biri de camdaki suyu ve silecekleri kontrol etmektir. Eğer silecekleri çalışmıyor ise bu gizli buzlanmanın habercisi olabilir. Sabahın çok erken vakitleri ile gece saatleri gizli buzlanmanın en yoğun olduğu zamanlar olduğu için bu saatlerde yola çıkacak sürücülerin araba motorlarını çalıştırmadan evvel sileceklerini kontrol ederek gizli buzlanmanın olup olmadığını anlayabilirler.

Gizli Buzlanma İçin Nasıl Önlem Alınmalı?

Gizli Buzlanmanın olduğu yollarda sorunsuzca yola devam edebilmek için yapılacak en doğru şey yolda sakin ilerlemektir. Sert manevralarla yapılan fren ve direksiyon hareketleri aracın kayıp savrulmasına neden olabilir. Buzlu havalar için sürücüler gaz tepkilerini yumuşatmalı, patinaj düşüklüğüne sebep olabilecek yerlerde 2. ya da 3. viteslerle kalkışlar yapıp, takip mesafelerine dikkat etmeliler. Yavaşlamalar için motor frenini kullanan sürücüler yolda daha sorunsuz ilerlerler. Mevsime uygun lastik kullanımı ve kar zinciri hem önden hem de yandan kayma durumlarına karşı oldukça güvenlidir.25

Yorum Yaz