ATM Kartı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

0

Çok sayıda bankacılık işlemi, ATM üzerinden banka kartı kullanılarak yapılabilir. Bu işlemler arasında para çekmek, para yatırmak, para göndermek ya da kredi kartı borcu ödemek ya da ödeme yapmak gibi işlemler bulunur. Bu sayede ihtiyacınız olan tüm işlemleri banka şubesine gitmeden de tamamlayabilmiş olursunuz. Bankada sıra beklemeden, banka şubesi bulmak zorunda olmadan tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak ATM’ler bazı durumlarda kartları yutabilir.

Aktif olarak banka ya da kredi kartı kullanarak ATM’de işlem yapıyorsanız, mutlaka sizin de kartınız ATM tarafından en az bir kez yutulmuştur. Bu gibi durumlarda müşteriler doğal olarak panik yapar. Kartlarını nasıl geri alabilecekleri bir yana hesaplarındaki para için endişelenirler. ATM kartı yuttu ise elbette izleyebileceğiniz birtakım adımlar vardır.

ATM Kartı Neden Yutar?

ATM’nin kartı yutması pek çok sebepten kaynaklanabilir. Ancak temelde kart sahibi ya da banka için güvenlik açısından bir tehlike varsa ATM kartı korumaya almaktadır. ATM kartı yuttuysa bunun sebebi şunlardan biri olabilir:

  • Kredi kartı ya da bankamatik kartınızı ATM’ye taktıktan sonra şifresini 3 kere yanlış girmişseniz;
  • Borcunu uzun süredir ödemediğiniz için kart banka tarafından iptal edilmişse;
  • Kartların son kullanma tarihleri siz fark etmeden dolmuşsa ve bu yüzden de kartlar kullanım dışı bırakılmışsa;
  • Kart için daha önce çalıntı ya da kayıp kart ihbarı yapılmışsa;
  • ATM’de teknik bir arıza meydana gelmişse;
  • Dolandırıcılar tarafından ATM’ye yerleştirilmiş kart bilgilerini kopyalama cihazları mevcutsa kart ATM tarafından yutulabilir.

Kart Nasıl Alınır?

ATM kartınızı yuttuysa öncelikle panik olmamaya çalışın. Eğer mesai saatleri içerisindeyseniz ve banka şubesine yakınsanız doğrudan şubeye gidebilirsiniz. Banka personelini durum hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde size yol göstereceklerdir. Peki banka şubesi kapalıysa ya da çok uzaksa ve ATM kartı yuttu ise ne yapılmalı? Bu durumda ATM’nin önünden ayrılmamaya çalışmalısınız. Zaten ATM kendisini otomatik olarak kapatacağı için başkalarının işlem yapmasına da engel olmuş olmazsınız. Hala ATM’nin önünde bekliyorken bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz.

ATM kartı teknik sorunlar yüzünden yuttuysa kartınızı geri almak daha kolaydır. Banka personeli kart sahibi sizseniz kartın size iade edilmesini sağlar. ATM’nin kartı yutması için başka bir sebep yoksa, kimlik bilgileriniz de kart sahibi ile uyuşuyorsa kart tarafınıza iade edilir. Ancak kartınız borçtan dolayı kapatılmışsa, kartın süresi dolduğu için kart iptal edilmişse veya kart hakkında kayıp çalıntı ihbarı varsa kart o an size geri verilemez.

Borç durumundan dolayı kapatılan kart için borç yapılandırması sonrasında kartı tekrar alabilirsiniz. Kullanım süresi sona eren kartlar tekrar kullanılamayacağı için bankanızdan yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca kartın sahibi siz değilseniz ve ATM kartı yutmuşsa, kart banka tarafından size iade edilmez. Kartın sahibinin gelerek kartı teslim alması ya da yeni kart başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kartsız Para Nasıl Çekilir?

ATM kartınızı yuttuktan sonra eğer kartınızı geri alamazsanız tek çare yeni kart başvuru yapmak. Bankaların yoğunluğuna ve yaşadığınızın yerin ne kadar merkezi olduğuna bağlı olarak yeni kartın elinize ulaşması 20 güne kadar sürebilir. Peki yeni banka kartı gelene kadar işlemleri nasıl gerçekleştireceksiniz?

Aslında bankalar pek çok işlemi kartsız işlem seçeneği ile yapmanıza olanak tanımaktadır. Bu işlemler arasında para yatırma, para çekme, ödeme yapma ve para transferi yapma yer almaktadır. Ayrıca bankanız eğer bu teknolojiyi sunuyorsa parmak izi ya da yüz tanıma ile de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dahası hemen hemen tüm bankalar mobil imza ve QR kod ile işlem yapma fırsatı sunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası