En Sağlam Araba Markaları ve Modelleri

2

Gelişen teknoloji sayesinde, yeni üretilmekte olan arabalar, kazalara karşı meydan okuyacak hale geldiler. Üretilen otomobiller, fren sistemleri, otonom sürüşleri ve diğer ekipmanları ile, otomobil sürücülerine kendilerini beğendirmeye çalışıyorlar. Kendilerini beğendirebilmeleri için, geçmeleri gerekli olan birkaç zor test mevcut. IIHS (Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) ve Euro NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı), yapılacak testlerin içerisinde en büyük prestije sahip olanlar. Değerlendirme kriterleri ve çarpışma testleri, burada arabalara uygulanıyor. Araçlar aldıkları puanlara göre bir sıralama oluşturuluyor ve uluslararası otomotiv pazarının en sağlam araba markaları ve modelleri böyle ortaya çıkıyor. Lafı hiç uzatmadan gelin hep birlikte en sağlam arabalara göz gezdirelim.

İşte En Sağlam Araba Markaları ve Modelleri

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon

Wolswagen CC’yi artık üretmeyeceğini duyurduktan sonra, Arteon’u piyasaya sürdü. Güçlü ve kaslı yapısı ile seneye damga vurmayı başaran Arteon, Wolswagen’de büyük bir başarı gösterdi. Euro Ncap testlerinde, büyük bir yüzde alan Arteon, Wolswagen grubunun en lüx araçlarından birisi olma özelliğine sahip. Çok güçlü olan yapısı ile ortaya çıkan Arteon, otomobilin sürücüsüne, acil durumlarda hemen yardımcı olabilecek, güvenlik donanımına sahip durumda. Yaya güvenliği ve çocuk güvenliğinde puanı 85 olan aracın, yolcu güvenliği ise 96 puan. Çarpışma sonrasında, testler bittiğinde, araçta hasar bulunmadığı görüldü.

Volvo V90

Volvo V90

İsveç çeliği, bütün dünyaca sağlamlığı bilinmekte olan bir maden. Dayanıklılığı yıllardır bilinmekte olan Volvo’nun arabası olan, Volvo V90 yüksek puan alma başarısını göstererek, güvenlik ve güç sıralamasında, 2. oldu. “Cruise control”, Adaptif hız sabitleyicisi, şerit koruma yardımcısı, yarı otonom sürüş gibi birçok güvenlik ekipmanını içerisinde barındıran bu araç, ekipmanları ile birlikte, Euro Ncap testlerinde % 93′ lük bir puan aldı.

Volvo S90

Volvo S90

Kaliteli İsveç çeliği, Volvo S90 üzerinde ayrı bir zarafet kazanmakta. Dayanıklılığı ile ün salmış olan Volvo arabaların Volvo S90 serisi, tıpkı Volvo V90 gibi, onun ile aynı puanı alarak, güç ve güvenlik sıralamasında 3. oldu. Euro Ncap testlerini, %93 lük puanla bitirmeyi başardı.

Opel Insignia

Opel Insignia

İnsanlara güvenli bir yaşam alanı sunan Opel Insignia, “Biz otomobille yaşıyoruz” sloganı ile hafızalara kazınmış olan Opel’in çıkartmış olduğu bir araba. Çocuk güvenliği ve yetişkin güvenliği alanlarında almış olduğu puanlar ile sınırları zorlamakta olan Alman arabası, Euro Ncap listesine 4. sıradan girmeyi başarmış durumda. Güvenlik ekipmanları konusunda almış olduğu %69 puan, bu arabanın üst sırayı kaçırmasına, neden olmuş durumda. Kabini ve keskin hatları ile otomobil çok güvenlik verici bir hava sunuyor. Yapılmış olan güvenlik örtüşmeli %40 testlerinde, en ufak bir tehlike dahi, kabinine yaklaşmayı başaramıyor.

Toyota C-HR

Toyota C-HR

Türkiye’de üretilmiş olan ilk hibrit ve suv olan araba, Euro Ncap testlerinde almış olduğu 5 yıldız ve 5.’lik ile Türkler için ayrı bir gurur kaynağı konumunda. Avrupa içerisinde gitgide yaygınlaşan hibrit arabalara bir örnek olarak üretilen Toyota C-HR, yetişkin güvenliği konusunda aldığı %95’lik puan ile yetişkinler açısından güven kaynağı konumunda. Bir Japon dizayn arabası olan Suv, ne yazık ki yaya güvenliği konusunda, düşük puan almış durumda. Yaya güvenliğinde, ızgara üzerinde gerçekleşmekte olan ve ön camların yan taraflarında gerçekleşen yaya çarpmaları, başarısızlıkla sonuçlanmış durumda. Diğer 3 kategoride toplamayı başarmış olduğu puanlar ile sıralamaya girmeyi başarıyor.

Alfa Romeo Stelvio

Alfa Romeo Stelvio

Stelvio Modeli ile piyasalara giriş yapmış olan Alfa Romeo, sonunda istediği Suv konforu ile araç üretme düşüncesini, hayata geçirmiş bulunuyor. Çizgileri, bir Suv’dan beklenmeyecek kadar değişik olan Stelvio, sahip olduğu ismi, dünyanın en tehlikeli geçitleri arasında yer alan Stelvio geçidinden alıyor. Alfa Romeo hayranları bu araca, Alfisti diyorlar. Ferrari’den sonra dünya üzerinde kendisine has 2. otomobil topluluğu olarak ortaya çıkan Alfa Romeo, ona güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir puan ile Euro Ncap testinden çıkıyor. Yetişkin güvenliğinde %97 alan Stelvio, otomobil ekipmanlarında % 67’lik puanı ile altıncı sırada ter alıyor. Araba üzerinde biraz daha sıkı çalışılması gerekiyor.

Land Rover Discovery

Land Rover Discovery

Land Rover, 4 çeker arabalarda akla gelen ilk marka oluyor. Askeri forslara benzeyen, yan taraflarında bulunan hava kanalları sayesinde “Amiral” lakabı ile anılmakta olan, Discovery serisinin 5. nesli olan araba, Euro Ncap’ta sıralamaya girmeyi başardı. Yeni nesil aracında, ortalamayı yakalamayı biraz zor olarak başaran, Discovery, bir zaman İngiliz Kraliyet Ailesi’nin aracı olarak hizmet görmüştü. Yaya güvenliği %75, yetişkin güvenliği ise %90 puanda. Ön cam panelinin yanda kalan kısımları ve kaput ile yan panelin birleşmekte olduğu noktalar “kötü” olarak sınıflandırılıyor. Yapılan testler sırasında, simülasyonda yaya ile çarpıştırılan araç, baş darbesi konusunda başarılı olurken, bacak darbesindeki sonuç başarısızlıkla sonuçlanıyor. Çarpışmalar sırasında, kabinin hasar almaması nedeni ile, sıralamaya 7. sıradan dahil oluyor.

Audi Q5

Audi Q5

Avrupa üzerinde yer alan Suv’lar arasındaki rekabete, bir araç daha, Audi Q5 sayesinde katılıyor. Audi Q5, Bmw X3’e rakip olması amacı ile 2008 yılında piyasaya çıkarılmış bulunuyor. Latince karşılığı “Dinle” olan Audi, ilk görüldüğü zaman daha yüksek sıralarda olacağı düşünülen, bir araçtı. Yeni tasarımı ve sahip olduğu güvenlik özellikleri ile piyasaya çıkan Audi Q5, Euro Ncap’ta, yetişkin güvenliği konusunda, %93 puan alıyor. Güvenlik ekipmanları konusunda, çok başarısız bulunan Q5, yaya güvenliği ve çocuk güvenliği konularında iyi bir puan alarak, 8. sırada yer alıyor.

Bmw 5

Bmw 5

Almanca olan kısaltması BMW olan, Bavyera Motor Fabrikaları, sürüş keyfinin güzelliğini, yüzyılı aşan bir geçmişe sahip olan sloganı ile çıkartıyor. İlk kez 1972 yılında piyasaya sürmüş olduğu, 5 serisine ait olan model, Euro Ncap’a 9. sıradan giriş yapıyor. Çocuk yolcu ve yetişkin yolcu puanları gayet iyi olan Bmw 5, güvenlik ekipmanları konusundaki düşük puanı ile sıralamada alt seviyeye düşüyor.

Seat Ibiza

Seat Ibiza

Türkiye’nin en sevilen arabalarından olan Seat Ibiza, keskin hatları ile yenilenmeyi başarmış duruyor. Sınıfındaki araçlarda çok rastlanmayan bir özellik olan, yetişkin güvenliği konusunda %95′ lik bir başarı elde ediyor. Euro Ncap’ta 5 yıldız alan Seat Ibiza, ilk 5 içerisinde yer alabilmesi için güvenlik ekipmanlarını geliştirmesi gerekiyor. Bu nedenle en sağlam araba markaları ve modelleri listemizde Ibiza malesef 10. sırada yer alıyor.

Çarpışma Testleri Nasıl Yapılıyor?

Her yıl otomobil sayısı artmakta, buna karşın dünya üzerindeki kaza oranlarına bakıldığında ise, kaza sayısının gittikçe azaldığı görülüyor. Türkiye ve Dünya’da, bu konularda çalışma yapmakta olan kuruluşların elde ettikleri sonuçlara göre, trafik kuralları tam anlamı ile uygulandığında bile, bu kurallar, insanların hayatta kalması için yeterli olmuyor.

Otomobil testlerini yapan kuruluşların gücü, bazı otomobillerin temelden yenilenecek kadar radikal olarak değişmesine, bazılarının ise tamamen piyasadan kalkmasına sebep oluyor. IIHS ve Euro NCAP, yaptığı testler ile en sağlam arabaları tespit ediyor. Bu testler, örtüşmeli çarpışma % 100 oranında, önden örtüşmeli olarak %25 oranında, önden örtüşmeli olarak % 40 oranında, arkadan çarpışma, yandan çarpışma, tavan dayanıklılığı, yaya ile çarpışma testleri olarak sıralanıyor. Çarpışma testleri sırasında, simülasyonlarda 64 km hız ile çarpışma sağlanıyor.

Bu testler sonucunda, önemsenen sonuçlar, emniyet kemerlerinin çalışması, aracın içindeki yayaların hangi oranda korunduğu, yayaların ne kadar korunduğu, hava yastıklarının çalışması. Euro NCAP testlerinde baz alınan kriterler, güvenlik ekipmanları, yaya güvenliği, çocuk güvenliği ve yetişkin güvenliği. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sonuçlara göre en sağlam araba modelleri yüzde olarak puanlanıyor ve en güçlü olan arabalar listesi oluşturuluyor. Sağlamlık kadar yakıt ekonomisine de eğer önem veriyorsanuz; En Az Yakan Dizel Otomobiller içeriğimizi inceleyebilir, sıfır araba almaya imkanınız yok ise ikinci el için en iyi alternatifleri de; İkinci El Piyasasında En Hızlı Satılan Araçlar içeriğine göz gezdirebilirsiniz.

2 Yorumlar
  1. Savaş diyor

    Onu bunu bilmem ama sağlam araba deyince de aklıma ilk olarak Volvo geliyor 🙂 Bazı ürünlerin bazı markalar ile özleşmesi gibi oldu artık bu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.