Marka

Chevrolet

Chevrolet, ya da Amerikalıların deyimiyle “Chevy” , asıl ismi ise Chevrolet Division Of General Motors Company… Firma dünya çapında en eski ve en popüler olan markalardan birisidir. Şirket Amerika’da en ünlü ticari marka olmasının yanı sıra otomotiv endüstrisinin de önemli yapı taşlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde düşünüldüğünde Volkswagen ile beraber en büyük otomobil üreticisidir. Firma hem Amerika pazarında hem de dünya genelinde Amerikan çıkışlı olarak tercih edilen markadır. Firmanın kuruluş yılı 1911 yılına uzanmaktadır. Şirket ilk zamanlarda kendi adına üretim yapmaktaydı ve kuruluşundan 7 yıl sonra General Motors Company tarafından satın alındı. Resmi devir tarihi 2 Mayıs 1918 yılıdır. Devir işleminin gerçekleşmesinden sonra Chevrolet çok kısa bir süre içerisinde ülkenin en iyi araçlarını üreten şirketler arasına girmeyi başarmıştır.

1940 yıllarda dış pazara açılan şirket Ortadoğu ve Avrupa’da ki otomobil piyasasına girmeye başlamıştır. Bu yıllarda tüm dünyaya Chevrolet dönemi yaşanmıştır diyebiliriz. Şirket farklı tarzlarda araç üreterek ABD’ de en çok tercih edilen otomobil üreticisi olmuştur. Ürettiği modeller büyük cüsseli, kamyonet tarzı ve büyük motorlu araçlardır. Marka otomobil üretiminin yanında kamyon ve kamyonet üretimi de yapmaktadır.

Günümüze döndüğümüzde Amerika’da en çok tercih edilen üç otomobil markasından birisidir. Tüm dünyada yaşanan petrol krizleri nedeniyle eski üretimi tarzının yanı sıra küçük motorlu araçlarda üretmeye başlamıştır. Küçük motorlu üretilen araçlar Amerika pazarında da satılmasına rağmen asıl ilgiyi Avrupa pazarında görmüştür. Tüm bu gelişmelere rağmen Chevrolet Avrupa pazarından çekilmeye karar vermiştir. Şirketin amblemine bakıldığında bir papyon simgesi görülmektedir. Bu amblem General Motors amiral gemisi olan markalardan birisidir. Amblem dünyada büyük tanınabilirlik kimliğine sahip olması nedeniyle çok fazla değişime girmemiştir. Amblem daha çok Amerika da papyona benzetilmekle , ülkemizde bazı kişiler tarafından haç işareti olarak nitelendirilmektedir. Amblem aslında çapraz paralel biçim oluşturmak istenmesi nedeniyle yatay paralel şekillerin üst üste gelmesiyle oluşmuştur.

Chevrolet Blazer XL Geliyor

General Motors, Çin’de yapılan 2019 Chevrolet Gala Gecesi’nde yedi yolcu kapasitesine sahip üç sıra koltuklu…

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası