Benzine İndirim Geliyor

1

Dolardaki hız kesmeyen düşüşler sürücülere de benzine indirim geliyor mu sorularını sordurtmaya başladı. 3.80’lere çıkan dolar kuru, referandum sonrası merkez bankasının müdahaleleri ile birlikte, dolar kuru şuan için 3.58 seviyelerine kadar geriledi. Dolar şu an son ayın en düşük seviyelerini görüyor ve bu düşüş otomatik olarak akaryakıta yansıyor.

Son yıllarda benzin fiyatları kendi rekorlarını kırarak cep yakan bir duruma gelmişti. Şuan ortalama kurşunsuz benzinin litre fiyatı ortalama 5.43 seviyelerin de ilerliyer. Türkiye’de ve diğer tüm para birimleri karşısında değer kaybeden benzin, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’nın açıklamasına göre 26 nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve gaz yağında indirim beklendiğini duyurdu.

PUİS’in Açıklaması

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’nın twitter üzerinden yaptığı açıklama da; “Rafineri çıkış fiyatlarında değişiklik beklendiği için 26 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere benzin grubunda 15 kuruş, Gaz yağında 15 kuruş indirim beklenmektedir. Motorinde ise 25 Nisan 2017 tarihinde fiyat değişikliği beklenmemektedir.” denildi. Buna göre gelecek indirimlere göre benzin fiyatlarının İstanbul’da 5.38 TL’den 5.23 TL’ye, Ankara’da 5.43 TL’den 5.28 TL’ye, İzmir’de 5.40 TL’den 5.25 TL’ye doğru inmesi beklenmekte. Benzin gibi son 10 yılın en yüksek sevilerin de gezen motorin’de ise herhangi bir indirim veya fiyat değişikliği beklenmiyor.

Benzinden Sonra Motorinede İndirim Geldi

Son zamanlar da dolar kurunda yaşanan sert düşüşler nedeni ile gözler petrol ürünlerinde olacak indirimlere çevrildi. Doların değer kaybetmesi rafineri çıkış fiyatlarında değişikliklere neden oldu ve PUİS’in benzinde indirime gidileceği haberini duyurdu fakat aynı indirimler motorin için belirtilmedi.

Sürücülerin merakla beklediği motorin indirim haberi ise bugün açıklandı. Ortalama olarak şuan 4.68 TL – 4.70 TL aralarında satışı bulunan motorine gece yarısından itibaren 12 – 14 kuruş indirim gelmesi bekleniyor. İndirimin ardından motorinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 4.62 TL’den 4.50  TL’ye, Ankara’da 4.66 TL’den 4.48 TL’ye, İzmir’de ise 4,64 TL’den 4.50 TL civarlarına düşmesi bekleniyor.

Dün Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası açıklamalarından sonra ‘Benzine İndirim Geliyor’ haberimizde ön görüldüğü gibi 14 kuruşluk indirim benzin fiyatlarına yansımış durumda. Motorin için PÜİS’den gelen açıklama ise şöyle; Rafineri çıkış fiyatlarında değişiklik beklendiği için 27 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere motorin grubunda 12-14 kuruş civarında indirim beklenmektedir. Benzin grubunda ise 26 Nisan 2017 tarihinde fiyat değişikliği beklenmemektedir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Tevfik diyor

    Benzini alabilecek bir aracım yok ama indirimleri genel olarak severim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası