Maserati Elektrikli ve Otonom Otomobil Üretiyor

0

İtalya merkezli ve Fiat Chyresler grubuna bağlı Premium otomobil markası Maserati yeni yatırımlarını duyurdu. Oldukça kaliteli ve tasarımsal olarak güzel görünümlü otomobiller üreten Maserati bir çok kullanıcı için Premium segmentinin en üst sıralarında bulunuyor ve alınması zor otomobiller olarak hafızalara kazınmış durumda. Şimdi de kapalı kapılar ardında konuşulanlara göre İtalya devi Maserati elektrikli ve otonom otomobil için çalışmalar yaptığı yönde.

Maserati geçmişten günümüze hem Premium otomobiller üretti ve bu çizgisini hiç sekteye uğratmadı. Direkt ithalat olması ve yüksek fiyatları yüzünden yıllardır otomobil severler için ulaşılması zor bir marka olarak görünüyordu anca geçtiğimi 6,7 yılda Maserati kalitesini bozmadan daha uygun fiyatlı ve halkın ulaşabileceği fiyat bandında üretimler yapmaya başladı. Başta Ghibli modeli olmak üzere diğer Kompakt SUV modellerinin fiyatlarını BMW, Mercedes, Audi seviyelerine çekmeyi başaran otomobil markası hem kaliteyi hem de performansı kullanıcılara artık daha uygun  fiyatlar üzerinden sunabiliyor.

Bir çok otomobil devi içten yanmalı motor devrinin sonuna doğru yaklaştığımızın farkında ve içten yanmalı motorlara sahip otomobillere yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yavaşlatıp daha çok elektrikli ve hibrit otomobil üretimine yönelmeye başladılar. Yakın gelecekte ve uzmanların tahminine göre Avrupa pazarında 10 yıl, Türkiye pazarında ise 10 – 20 yıl arasında hemen hemen tüm araçların elektrikli ya da diğer yakıtları tüketen otomobillere döneceğini savunuyor. Bunun en büyük nedeni ham petrol rezervlerinin tükenme tehlikesi, pahalılık ve çevre kirliliği.

Maserati Elektrikli ve Otonom Otomobil Çalışmaları

Günümüzde Tesla markası elektrikli otomobillerin hem geliştirme hem de tasarım tarafından başını çekmekte ancak halen batarya sistemleri ve yeni bir üretim olması sebebi ile bu otomobillere ulaşmak oldukça pahalı. Bu pazara girmek isteyen Maserati hem kullanıcılara Premium segmentinin keyfini yaşatmak hem de ekonomik ve temiz bir otomobil sunmak amacı ile hibrit ve elektrikli otomobillere yönelik yeni bir yatırım yaptı. Yeni üretim hattı kuran marka özellikle Ghibli modeli için 2020 yılında hibrit motora sahip bir otomobil ile piyasaya çıkmak istiyor. Ardından tam elektrikli modellere geçileceği ve üretimlerin bu yönde süreceği tahmin ediliyor. Bu kapsamda oldukça hatrı sayılır bir rakam olan 5 milyar dolar gibi bir yatırım yapıldı. Ayrıca marka hibrit ve elektrikli otomobillerin yanı sıra otonom sürüşe yönelik araçlar çıkarmak içinde çalışmalara hız verdi. Önümüzdeki yıl ilk kez piyasaya sürülecek modelin deneyimleri ve hissiyatı oldukça merakla bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası