Marka

Citroen

Otomobil firmalarının yenilikleri ile ünlü firması 1919 yılında André Citroen tarafından kurulmuştur. André 34 yaşına girdiğinde dişli takımı üretmek üzere kendi firmasını kurmuştur. Şirket amblem olarak rütbe işareti kullanmaktadır. 1919 yılında şirket Citroen markası adı ile üretilen ilk otomobil 10 HP A Torpedo isimli aracını satmıştır. Bu araç Avrupa’nın ilk seri üretim aracıdır. 1924 yılına gelindiğinde, kazanılan deneyimlerle beraber B serisi üretimine geçiş yapılmıştır. Bu seride dünyanın ilk çelik karosere sahip modeli BIO’ da yer almıştır.1933 yılında 8CV modeli ile 93 kilometre hıza ulaşılmış ve 300.000 km ile dünyanın uzun mesafedeki rekoru kırılmıştır. Yıl 1934’ ü gösterdiğinde dünyada ilk önden çekişli otomobili üretilmiştir. 1938 senesinde C serisi üretimi ile ürün gamı oldukça genişlemiştir ve yine aynı yılda hydropnömatik süspansiyona sahip La 15 SX icat edilmiştir.

1955 yılında fren diskleri sabit olarak DS modelinde sunulmaya başlanmıştır. O yıllarda DS modeli bir düş ve bir mucize olarak adlandırılmıştır. 1978 yılında en hızlı turbosuz araç olan La Cx 2500 Diesel görücüye çıkmıştır.  Yine 1978 yılında dünyanın ilk tam ateşleme sistemine sahip olan La LNA satışa sunulmuştur. 1989 yine dünyada bir ilk olan hidroaktif süspansiyonlu XM otomobil dünyasına kazandırılmıştır. 1991 yılında Avrupa’da arka koltuk eğimi ayarlanan otomobili ZX tanıtılmıştır. 1994 yılında AX Eco ile yüz kilometrede 2,7 yakıt ortalaması ile dünya rekoru kırılmıştır. 1996 yılında 27.000 katılımcı ile gerçekleşen Saxo modelinin lansmanı yapılmıştır. 2000 yılında C segmenti yeniden gündeme geldi ve C serisi adında farklı modeller üretilmeye başlandı. 2004 yılında C2, C5 ve Xsara Picasso dünyanın farklı noktalarında yılın otomobili ödüllerine layık görülmüştür. Görüldüğü üzere otomobil sektörünün öncü yeniliklerine sahip ve dünyada ilkleri üreten firmanın köklü bir geçmişi ve hatırı sayılır derecede başarıları vardır. Günümüzde de yaptığı yeniliklerle otomobil piyasasında başı çekmektedir.

Citroen Yeni C5 Aircross SUV

Şanghay otomobil fuarında görücüye çıkan Citroen Yeni C5 Aircross SUV özellikleri ve tasarımı ile gözleri…

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası