Hava Taksi Projesine Start Verildi

0

Uzun yıllardır hava taşıtları, uçan otomobiller neredeyse tüm insanlığın hayallerini süslüyor. Öyle ki bu konu bir çok çizgi filme ve beyazperdeye de konu oldu. 21. yüzyılda insanlığı nasıl bir geleceğin karşılayacağı hayalleri sürerken hayalini kurduğumuz uçan taşıtlar ile ilgili Audi ve Airbus ortak bir adım attı. Start verilen Hava Taksi projesi için üretilecek araçların şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda kullanılması hedefleniyor.

Projeye start verilmesinin ardından Alman hükümetide Audi ve Airbus’un kurduğu ortaklığa desteğini açıklamaktan geri kalmadı. Dijital Anlaşmalar Bakanı Dorothee Bar, Ingolstadt Valisi Dr. Christian Lösel ve Alman Ulaştırma Bakanı Andreas Scuhear’de gelişmelerden oldukça memnun olduklarını dile getirdiler. Yapılan basın açıklaması 2018 yılında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Pop Up Next Konseptine dikkat çekiyor. Elektikli motoru ile öne çıkan yeni nesil otomobil, bir quadcopter modeline dönüşerek şehir içinde kullanıma sunuluyor. Bilmeyenler için belirtmekte fayda var ”quadcopter” birden fazla pervaneye sahip hava araçlarına verilen bir isim.

Hava Taksi Projesine Start Verildi

Hava Taksi Detayları

Geliştirilecek olan bir sistem tamamen sürücüsüz bir modelden oluşmak zorunda ve 5. seviye otonom sistemleri gereksinimlerine ihtiyaç duyacak. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Audi’nin geçici görevde olan CEO’su Bram Schot ise; ”Geliştirilecek olan ve birbirleriyle bağlantılı olacak bu elektrikli otonom hava araçları şehir içi trafiklerini daha rahat ve kolay hale getirecek. Bu durum ülkemiz ve şehirlerimizdeki kalitenin artmasına yardımcı olacak. Hava taşıtları ve bu bağlamda gelişecek araçlar ulaşım sistemlerine büyük katkı sağlayacak.” dedi. Startı verilen bu proje her ne kadar her kesimden insanı sevindirse de bunun şuan için bir proje olduğunu da tabi ki unutmamak gerekiyor. Haberimize konu olan hava taşıtlarının güvenli ve sağlıklı çalışması için yeterli zamana, gerekli yatırımlara ve tabi kide bol bol AR&GE çalışmasına ihtiyaç duyuyor.

Hava Taksi Projesine Start Verildi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası