Marka

Bugatti

Fransız şirketin kurucusu Ettore Bugatti. Tasarımcı bir ailenin oğlu olan Bugatti’nin kardeşi de heykeltıraştır. Ettore yaşının gereği bazı eğitimlerini tamamladıktan sonra 1898 yılında otomotiv sektöründe çalışmaya başladı. Otomotiv sektöründeki çalışmaları ile edindiği tecrübe ve teknik deneyimle tasarımsal kimliğini birleştirmeyi başardı. Ettore kendi adını taşıyan şirketi 1909 yılında kurdu. Tüm otomobil üreticilerin de olduğu gibi Bugatti firması da ciddi maddi sorunlar yaşadı. Ettore’nin oğlu Jean Bugatti’nin yeni yarış arabasını deneme sürüşü yaptığı sırada kaza geçirerek vefat etmesi, şirketin tarihinde şanssızlıklar serüveni başladı.

İkinci dünya savaşı ile birlikte şirketin fabrikası hasar almış ve Bugatti mülkiyet hakkını da kaybetmiştir. Ayrıca aynı dönemde uçak parçası üreten fabrikası da satılmıştır. Tüm bu gelişmelerde atlanmaması gereken en önemli konu tüm olumsuzluklara rağmen o yıllarda Bugatti’nin dünyanın en prestijli ve en hızlı arabasını üretmiş olmasıdır. İlk defa katılmış olduğu Fransa Grand Prix yarışlarında birincilik elde etmiş ve bu başarısının devamı gelmiştir. Bugatti, seri üretim planlarını gerçekleştiremeden 1947 yılında vefat etmiştir.

1950 yıllarda Ettore’nin Roland Bugatti adlı oğlu tarafından marka tekrar kurulmaya çalışılmıştır. O zamanın ünlü tasarımcılarından Gioacchino tarafından type 251 yarış aracı tasarlanmıştır. Fakat tüm çabalara rağmen yapılan işler olumsuzlukla sonuçlanmıştır. 1960 yıllarda Amerikan araç tasarımcısının projesi olan “Yeniden Uyanış Araçları” projesi kapsamında yeni bir otomobil tasarlanmıştır. Proje başarılı olmasına rağmen maddi kaynak sıkıntısı yüzünden proje havada kalır.

Otomotiv devinin uçak parçalarını üreten fabrikası 1963 yılında Hispano Suiza firmasına satılmıştır. Aynı fabrika 1968 yılında Snecma firmasına devredilir. Fabrika Snecma ismiyle 1998 yılına kadar üretimlerine devam eder fakat bu üretimler otomobil alanında değildir. En son 1998 yılında lüks süper otomobil üreticisinin isim hakkı Volkswagen tarafından satın alınmıştır. Volkswagen çatısı altında tasarlanan ilk Bugatti saatte 407 km hıza kadar ulaşmıştır. Firmanın 1001 beygir gücündeki aracı Bugatti Veyron’dur. Bu model dünyada seri üretimi yapılan araçlardan biridir. Fransız devinin adı altında satılan ilk otomobil ise 1926 yılında üretimi gerçekleşen Bugatti Royale modelidir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası